רכביהם של נכים מצוידים באביזרים מסוגים שונים המיועדים להעלאתו לרכב או להורדתו ממנו של האדם המוגבל כשהוא יושב כיסא הגלגלים. כמו כן, קיימים אביזרים המטפלים באחסון כיסא הגלגלים או עזרים המסייעים לאדם הנכה בנהיגה וכד'. אביזרים מסוג זה מהווים ערך מוסף ועשויים לשדרג את איכות החיים, הן זו של האדם המוגבל והן זו של המטפלים בו.

אביזרים לרכבי נכים בירושלים


לצורך סיוע בהעלאה ובהורדה של אדם היושב בכיסא גלגלים נעזר ברמפות או במעלונים - מעלונים הם המתקנים המסייעים העלאה והורדה בטוחה של האדם הנכה כשהוא ישוב כיסא הגלגלים שלו מרכב אשר לא בוצעה בו הנמכה מקצועית של רצפת הרכב. את המעלון ניתן להתקין על רצפתו של הרכב או, לחילופין, בהתקנה חיצונית כמעלית תחתונה. את הרמפה ניתן להתקין ברכב שעבר הנמכת רצפה אחורית או צידית ולמקם אותה בכניסת הצד או בכניסה האחורית.

מושבים המיועדים להעברתו הבטוחה של האדם הנכה אל מחוץ לרכב - המושבים נשלפים באמצעות מסילות וכוללים מושב אורטופדי שעליו ממשיך הנכה לשבת לאחר ירידה מן הרכב. דבר החוסך ממנו את המעבר ממושב ברכב לכיסא הגלגלים. השליטה במתקן מבוצעת חשמלית או ידנית.

לצורך העלאה או הורדה של כיסא הגלגלים בלבד (ללא האדם) נשתמש במנופון - המנופון מטפל בהעלאה או בהורדה של כיסא הגלגלים, ולכן, המנופון מתאים כאביזר לאדם הנכה שמסוגל לאחר עלייתו לרכב להתקדם אל מקום ישיבתו, בין אם הוא עושה זאת בכוחות עצמו או שהוא מסתייע באדם אחר לצורך כך. התאמת המנופון לצורך נשענת על קריטריונים לא מעטים, אשר ביניהם - סיווג הרכב (פרטי, וואן, מיני ואן ועכן הלאה) ואף נתוני כסא הגלגלים שבו נעזר האדם (כסוג הכסא, משקלו ומבנה ומשקלו).

מערכות אלקטרוניות מקלות ומסייעות

מערכות הנהיגה האלקטרוניות המיועדות להקל על נהיגתם של נכים ומאפשרת גם לנכים שסובלים ממגבלה בידיהם לנהוג עצמאית. כאן,
המגוון רחב וכולל, למשל, מערכות ממוחשבות שמסוגלות לקרוא את תנועותיו של הנכה ו"מתרגמות" אותן לביצוע הפעולות הנדרשות לתפעול הרכב (כדוגמת דוושות הדלק והברקס או מערכת היגוי הרכב). מערכות אלה ניתנות להתקנה ופירוק בהתאם לצורך בהן. נוסף על כך, קיימים שינויים נוספים אותם ניתן לבצע באביזרי הרכב המקוריים, כדי להתאימם לשימושו של נהג מוגבל בתנועותיו - כהגה אופקי, משענת לראש, מנגנונים מסייעים לצורך הפעלת הדוושות השונות באמצעות הידיים וכן הלאה.


הנקודה היא, כי, בשורה התחתונה, כיום, בניגוד לעבר הלא מאד רחוק, מגבלות פיזיות או מוגבלות כבר אינן מהוות מכשול לנהיגה בטוחה ושוטפת עבור מרבית האנשים הסובלים מהן. זאת, מאחר שהטכנולוגיות השונות מסייעות להם לצמצם באופן ניכר את התלות באנשים אחרים (מטפלים, מלווים, בני משפחה) ומאפשרות להם לעשות את מרבית הדברים בעצמם. כן, זה כולל נהיגה!בעלי מגבלה? סובלים מנכות פיזית כלשהי המגבילה את יכולות הנהיגה שלכם?

לנו, אנשי המקצוע של "המרכיב - שמואל שלם בע"מ" יש ניסיון רב בהתקנת אביזרים לרכבי נכים בירושלים, כך שנוכל לסייע לכם באבזור המתאים הנדרש לרכבכם!