חגורת בטיחות לרכב מותקנת על פי החוק בכל סוגי הרכבים. בין אם מדובר על רכב פרטי, מסחרי או ציבורי, יש חובה להשתמש בחגורת הבטיחות. הסיבה לכך היא שבאמצעות חגורת בטיחות ייעודית ניתן לרתום את הנהג או את הנוסע אל כלי הרכב. כאשר הנהג או הנוסעים רתומים אל כלי הרכב באמצעות חגורת בטיחות, המשמעות היא שהם לא יצטרכו להיטלטל במקרים של תאונת דרכים או עצירה פתאומית.

מהאמור לעיל אפשר להבין את החשיבות של חגורת בטיחות לרכב גם בשגרה וגם בחירום. היות ועצירות פתאומיות הן חלק בלתי נפרד מכל נסיעה ברכב ובגלל שתמיד עלולה להיות סכנה של תאונה, החוק מחייב את הנהג ואת הנוסעים לרתום חגורת בטיחות. עם זאת, הנהגים והנוסעים שנהנים מהיתרונות הללו של חגורת בטיחות לא בהכרח יודעים איך היא עובדת.


מאפיינים בולטים של חגורת בטיחות לרכב

הנה כמה תכונות ומאפיינים בולטים שדרכם ניתן ללמוד לעומק גם על היתרונות של חגורת בטיחות לרכב פרטי או מסחרי:

רצועה אחת או יותר – בכל סוגי חגורות הבטיחות יש רצועה אחת או יותר שאותן מעגנים לגוף הרכב. בזכות העיגון של הרצועות בנקודות אסטרטגיות ברכב, ניתן לאפשר להן להירתם סביב לגוף הנוסעים.

התאמה למידה – רצועות של חגורת בטיחות לרכב יכולות להיות מכוונות בהתאם למידות של הנוסע או הנהג, באמצעות מגנון שמבוסס על שיטת פעולה דינאמית או מכאנית. המנגנון הדינאמי למשל נפוץ בכלי רכב חדשים כי הוא מאפשר שחרור כמות משתנה של רצועה בהתאם לצורך, בעוד במנגנון המכאני כבר פחות משתמשים כיום.

מצמד לעצירה – הערך המוסף של חגורת בטיחות לרכב בא לידי ביטוי בכך שמשלבים בו מצמד לעצירה. בגלל השילוב של מצמד לעצירה, ניתן לנעול את השחרור של הרצועה במקרה של משיכה מהירה של מעל סף מסוים. הסף עצמו מותאם למהירות המשיכה האופיינית לתזוזות של גוף במצבי תאונה, אך לעיתים הוא מתוכנן להינעל גם במצבי הטיה של כלי הרכב וזאת על מנת להגן על הנהג או הנוסעים בעת התהפכות.


הבדלים בין סוגים שונים של חגורות בטיחות לרכב

אי אפשר לדבר על חגורות בטיחות לרכב בלי להזכיר את ההבדלים בין הדגמים השונים. כאן לא מספיק לבדוק כיצד עובדת החגורה באופן כללי, כי המטרה היא לבחון את הרלוונטיות שלה עבור שימושים רבים.

על קצה המזלג, אפשר להזכיר את ההבדל בין חגורת שלוש נקודות לבין חגורת מותניים. ההבדל הוא שחגורת שלוש נקודות מורכבת מרצועה בודדת שמקובעת לרכב בשלוש נקודות שונות, בעוד חגורת מותניים מעוגנת בשתי נקודות ובסמוך למותניים. בנוסף, יש גם רתמת חמש או שש נקודות שעשויה שלוש או ארבע רצועות ומתאימה בעיקר למכוניות מרוץ או למושבי בטיחות של תינוקות ופעוטות.


מה עושים אם החגורה לא עובדת?

חשוב מאוד לבדוק את התקינות של חגורות בטיחות בכל המושבים ברכב. אם מגלים שאחת החגורות חורקת או לא עובדת בצורה תקינה, צריך לפנות אל בעלי מקצוע.

לא מומלץ לחכות למבחן הרישוי השנתי או לתאונת דרכים כדי לגלות את הבעיה, אלא להקדים תרופה למכה. כמו כן, פתרון מוקדם לבעיות של חגורות בטיחות יכול לחסוך בהוצאות מיותרות עבור בעלי רכבים פרטיים ומסחריים.