מהו רכב נכה?


 רכב נכה יכול להיות רכב פרטי ואפילו קטן יחסית, אולם חלק גדול מרכבי הנכים הם גדולים מהממוצע, על מנת שיוכלו להתאים לאנשים עם כסא גלגלים. יש לציין, כי אנשים שונים שיש להם נכות המצריכה התאמת רכב, מוסיפים לרכבם אביזרים מסוימים, בהתאם לצורך הספציפי. 


מבחינת ביטוח לאומי, מהו רכב נכה?

בביטוח לאומי קיימת התייחסות לשני סוגי רכבים: רכב לאביזרים מיוחדים – רכב שאפשר להיכנס לתוכו    או לנהוג בו תוך כדי ישיבה בכסא גלגלים, ורכב פרטי שהותקנו בו אביזרים ייעודיים. בחלק מן המקרים אדם יכול להיות זכאי להחזר הוצאות על התקנת אביזרים שכאלה, בעוד שבחלק אחר מן המקרים אדם יכול לבקש הלווה מיוחדת לרכישה והתקנה של רכב (רכב לאביזרים מיוחדים). היות ומאמר זה לא עוסק בפרוטרוט בתנאי זכאות מביטוח לאומי. מומלץ לברר בטרם כל רכישה למה זכאי האדם ואיזה רכב ישרת אותו הכי טוב. 

אבזור רכב נכה - הקליקו כאן


אילו סוגי אביזרים מוצעים לרכב נכה?

כאמור, קיימים הבדלים בין סוגי הרכבים השונים אשר יכולים לשמש אנשים עם ליקויי ניידות, לכן קיימים גם סוגים שונים של אביזרים. להלן נציג כמה מרכזיים שבהם: 

מושבים לרכב – עולם המושבים לרכב התפתח רבות בשנים האחרונות ובהתאם, הוא מספק לאנשים הזקוקים לכסא גלגלים מספר רב של פתרונות, כגון: מושבים הזזים בתוך אן מחוץ לרכב, על מנת לאפשר לאדם לנוע אל או מכסא הגלגלים בצורה נוחה, מושבים מיוחדים שנועדו להעביר את האדם מכסא הגלגלים לכסא הנהג\ליד הנהג, מושבים או בסיסי מושבים המאפשרים את שינועם למקום אחר ברכב על מנת למקם את כסא הגלגלים כמושב הנהג ועוד. 

אביזרי הגה – מדובר באביזרים שונים המותקנים על ההגה, ומטרתם היא לסייע בהחזקת ההגה בצורה נוחה יותר הקרובה לגוף, או עם יד אחת וכד’. אביזרים כאלה הם למשל, תפוח הגה, הגה אופקי, מזלג ועוד. ככלל, קיימים גם אביזרים שונים שנועדו לתמוך בגוף הנוהג בזמן הנהיגה, כמו משענת ראש מיוחדת,  הגה המותאם למושב ועוד. 

אביזרי פיקוד אלקטרוניים – כאן מדובר בד"כ על לוחות המשלימים אביזרים אחרים, שמטרתם היא סיוע לנוהג בשליטה על הרכב בצורה קלה יותר, לרבות מערכת זיהוי קול, מערכות חשמליות בעלות שליטה על מערכות הרכב החשמליות ועוד. 

מעלונים ואביזרי עלייה לרכב – המעלון הוא אביזר משמעותי אשר נועד לסייע לאדם להיכנס לרכב עם כסא גלגלים. קיימים סוגים שונים של מעלונים המשתנים לפי אופן הכניסה לרכב, גודל, נוחות, אופציות שונות לקיפול וכד’. יש לציין כי המעלונים מטבעם, מתאימים לרכבים גדולים יחסית בהם ניתן להכניס כסא גלגלים פתוח. 

רמפות – הרמפה נועדה לאפשר לאדם בכסא הגלגלים לעלות בנוחות לרכב ללא שימוש במעלון. קיימות גם מסילות שניתן להתקין. 

מנופים – מדובר במנופים שנועדו לסייע להכניס את כסא הגלגלים לרכב, ללא צורך במאמץ פיזי. קיימים סוגים שונים של מנופים.


מה חשוב לדעת אודות אביזרים לרכב נכה? 

ראשית, אביזרים לרכבי נכים, בשונה מאביזרים אחרי לרכב, הם פעמים רבות כאלה שיש להתאים אותם מראש לרכב עצמו ולאדם. קיימים גם אביזרים שניתן להתקין ללא התאמה מיוחדת, אולם חשוב גם לדעת  שבמקרים רבים, ההתקנה תחייב התאמה ולפני כן, בדיקה של הרכב עצמו על מנת לדעת אילו מידות\אביזרים ניתן להתקין ברכב. 

בנוסף, קיים גם עניין המחיר – התקנת אביזרים לרכב נכה יכול להיות יחסית יקר, ולכן אנו ממליצים כאמור, לבדוק מראש את הזכאות להחזר על רכישת אביזרים שכאלה, או זכויות נוספות הקשורות לרכישת רכב מיוחד.